"Tüm Ürünler %100 Doğal Çevre Dostu ve Kyoto Protokolüne dahildir."
                               Company profile
 

 
CYPHER LTD. HABERLER
 
<<< Haberler sayfasına geri dön
 

15 Eylül 2006, Cypher International Ltd. hakkinda Amerika'nin örnek gösterilen en büyük çevre yayininda çikan diger bir teknik makale ve kendini ispatlamis UltraZyme Aritma Ürünü.


Çevre ile ilgili Uygulamalar, Teknik Makaleler

Kaynaklar: Çevre ile ilgili Uygulamalar ve Beyaz / Teknik Yayinlar

15 Eylül 2006

Atiksu Aritiminda Yeni Çevre Dostu Enzim Bazli Solüsyon

Tarimsal faaliyetlerde canli hayvanlar nedeniyle ortaya çikan atiksular kaynaktan uzaga yayilmasi nedeniyle Kuzey ve Güney Amerika'nin tamaminda çevresel izlemelerde önemlidir. Bir domuz çiftligi, atik lagünlerindeki biyolojik aktiviteyi hizlandirmak ve çevreye daha az zararli bir desarj vermek için Ultrazyme adli yeni bir teknolojiyi kullaniyor. Ultrazyme su anda Panama'da Panama sehri yakinindaki Blue Ribbon'un sahip oldugu domuz çiftliginde bir seneyi askin bir süredir kullaniliyor. Tarimsal faaliyetler nedeniyle canli hayvanlarin olusturduklari atiklar, kaynagindan asagi aktiklari için Kuzey ve Güney Amerika'nin tamaminda çevresel öneme sahiptir. Bu tür atiklarda çogunlukla gübre ve idrar ile beraber canli hayvan üretiminde kullanilan diger sürekli tedarikler ve yan ürünler nedeniyle olusan diger kirleticiler bulunmaktadir. Sürekli artan nüfusun gida ihtiyacina bagli olarak çiftlik ürünlerine duyulan ihtiyacin artmasi, daha büyük çevresel problemlerin olusmasi anlamina gelmektedir.

 

Çesitli domuz ürünleri üreten Blue Ribbon firmasi Panama sehrinde 1.000-1.500 adet domuz yetistirilen bir çiftlik isletmektedir. Blue Ribbon atik göletlerinin sizinti alaninin çevredeki irmaga yakin olmasi nedeniyle çevresel etkilerine çok önem vermektedir. Bir yili askin bir süredir Blue Ribbon Kanada firmasi ‘Cypher International Ltd' tarafindan  üretilen Ultrazyme adli ürünü kullanmaktadir. Bu ürün sayesinde, üretim çiftliginin atiksulari daha etkin bir sekilde temizlenmis ve böylelikle yakindaki  irmagin kirlenmesi önlenmistir. Ultrazyme %100 çevre dostu bir teknoloji olup, Blue Ribbon'un problemi için ideal bir kökten çözüm getirmistir.

 

Ultrazyme mevcut organik kirleticilerin yok edilme hizini önemli ölçüde arttiran mikroorganizmalarin faaliyetini hizlandirmak için enzimlerin kullanildigi tek üründür. Ayni anda kokuyu da gidermektedir. Ultrazyme çok çesitli alanlarda uygulanabilir. Bunlardan bazilari; atiksu aritimi, yag ve gres tutucular, fosseptikler, depolama alanlari, kirlenmis toprak, atik lagünlerinin de dahil oldugu çesitli tarim ve sanayi uygulamalaridir. Ultrazyme hem aerobik hem de anaerobik ortamlarda uygulanabilir. %100 dogaldir ve biyolojik olarak çözünür. Genel olarak, sprey ekipmaniyla uygulanir.

 

Tarimsal bosaltimlar ve atiksularin desarji ile ilgili ana sorun; göl, dere ve irmaklar gibi su yollarinda yaratmis olduklari kirletici etkilerdir. Gübre, üre ve diger zehirli maddelerden kaynaklanan asiri yüklenme nedeniyle bu besinleri ögütmek için sudaki çözünmüs oksijen harcanir. Biyokimyasal oksijen ihtiyaci olarak adlandirilan bu ihtiyaç, bakteriler tarafindan belli hacimdeki suda bulunan kirletici maddelerin tüketilmesi için gereken oksijen miktaridir. 

 

Blue Ribbon'da ki ana problem de buydu. Civarda bulunan su kaynaklari çesitli atiksu akintilari nedeniyle yüksek BOI seviyelerine maruz kalmaktaydilar.

 

Toplamda günde 27.000 galon (102.206 litre) kapasitede ham atiksu Blue Ribbon'un lagünlerine gelmektedir. Bunun sonucunda ayni miktar, sizinti alanindan irmaklara ulasarak yukarida bahsedilen çevresel etkilere sebep olmaktadir. Böyle büyük miktardaki günlük debiye göre günde sadece 1,5 galon (5.678ml) Ultrazyme kullanarak çevresel etkileri yok edilmistir.

 

Utrazyme'nin suda gözle görünen olumlu etkisi, laboratuar sonuçlari ile de dogrulanmistir. Tablo1'de verilen laboratuar sonuçlari Ultrazyme'nin bu kadar kisa süre içerisinde gerçeklestirmis oldugu etkileyici  iyilestirmenin ispatidir.

 

Parametreler

Simge    Metot

Birim

Orijinal

4 Nisan

9 Nisan

14 Nisan

Sinir Degerler

pH Renk Koku

U       4500H′_B

Pt/Co  2120_B

          2150_B

U

Pt/Co

8,44 Çikolata kokulu

8.90 Çikolata Berrak

Hafif Çiçek Kokusu

9,08 Sari-

Yesilimsi Hafif çiçek Kokusu 

5,5-9,0 Belirgin

Renk Olmamali Hissedilir Koku Olmamali

Sicaklik

ْC      2550_B

ْ C

   26ْ

    26ْ

    26ْ

Mevcut Degil

Askida Kati Maddeler

S.S.     2540_D

(AKM)

mg/L

 102

     82

    76

       300

Kimyasal Oksijen Ihtiyaci

COD     5210_B

(KOI)

mg/L

 216

     192       

     172

        700

Biyolojik Oksijen Ihtiyaci KOI/BOI Orani

BOD      5220_D

(BOI)

KOI/BOI

mg/L

  186  

 

  1,16

    174

 

     1,10

    138

 

    1,25

         560

 

      1,25-2,5

Yag ve  Gres

FOG     5220_D

mg/L

   0,036

    0,030

    0,028

         150

 

Blue Ribbon'da aritim için bir ayirici ve bunu takip eden 4 tane seri olarak baglanmis lagünler kullanilmaktadir. 3. ve 4. lagün arasinda bir filtre yer almaktadir. Ultrazyme ayiricidan sonra 1.lagüne girmeden atiksuya günde 1 galon ilave edilmistir. Küçük bir miktar Ultrazyme ayni zamanda 3.lagüne de uygulanmis, bunun yani sira ürünün yasam süresini (7-10 gün) uzatmak amaciyla 4.lagüne bir geri dönüsüm pompasi konmustur. Bu pompa araciligiyla 4.lagünden çikan suyun bir kismi 3 numarali lagüne geri beslenmektedir. 3 numarali lagüne yapilan Ultrazyme ilavesi sadece günde 1/2  galondur. Tüm bu degerler günde 1 ve 1/2 galon Ultrazyme  ilavesiyle 27.000 galon atiksuyun sasirtici bir sekilde aritildigini göstermektedir.

 

Blue Ribbon'da yasanan diger önemli bir problem de atiksudan yayilan inanilmaz kötü kokuydu. Çiftlikte çalisanlar daha önce bu kötü sartlarda çalismak zorunda kaliyordu. Yilin 365 günü ayni problemden sikayetçi olan komsu kasabada yasayan bölge sakinlerinden hiç bahsetmeyelim. Ultrazyme çevresel kirlilik parametreleri olan BOI ve KOI'yi düsürdügü için ve kokuyu aninda kontrol altina aldigi için su an problem çözülmüstür. Blue Ribbon fabrikasi bundan sonra ürettigi kötü kokular nedeniyle çevrede yasayan halki rahatsiz etmemekte ve yerel ekonominin degerli bir üyesi olarak görülmektedir.

 

Blue Ribbon Ultrazyme kullanmaya basladigi Nisan 2005 tarihinden bu yana, yaklasik bir yildir sorun yasamamaktadir. Sonuçlar, hem görsel olarak hem de kirlilik seviyelerinde azalma ve kokunun kontrolü açisindan ürünün basarisini ispatlamistir. Ultrazyme kullanimiyla birlikte Blue Ribbon, temizlik islemi için kullanmakta oldugu pihtilastiricilar, kostik çözücüler ve benzeri zehirli kimyasallari kullanmayi birakmistir. Ultrazyme'nin kullanilmasiyla birlikte Blue Ribbon bundan sonra çevresel etkilere neden olmak ve yakinda yasayan halki rahatsiz etmek gibi konularda sorun yasamayacaktir. Bununla birlikte ürünün faydalari ile ilgili en iyi referans bir Blue Ribbon çalisani tarafindan dile getirilen asagidaki sözleridir: “lagünlerden irmaga gelen su o kadar temizdi ki içinde ellerimi yikadim ve tüm hissettigim hafif bir bitki kokusuydu”.     

 

 

 


 


 

 

 

  

       
         
 

 
     

« geri

ileri»