"Tüm Ürünler tamamen Doğal ve Çevre Dostu Olup Kyoto Protokolüne Dahildir ."
                               Company profile
 

 
CYPHER LTD. HABERLER
 
<<< Haberler sayfasına geri dön
 

20 Kasım 2003, “Şüpheci birinden gelen talep edilmemiş mektup”- EarthZyme’in Brezilyada yol yapımı esnasında genel olarak olağanüstü faydalı sonuçlar alındı. Mükemmel bir profesyonele duyduğu saygıyla, Dr. Edward Kusztra bu olağanüstü sonuçları almakta etkili olan herkese yürekten duyduğu minneti tanımlama ihtiyacı hissetti 


 

Brezilyadan gelen mektup

Merhaba Norm: Brezilya’nın kuzey kısmındaki yoksul bir kasaba olan Contenda’ da ki yolun stretch açılışının üstünden dün itibariyle tam 2 ay geçmiş oldu.Yolun halkın kullanıması resmi açlışında tören kurdelesini keserken sert ve çok dobra bir adam olan belediye başkanının sırtımı eliyle sıvazladığını hatırlıyorum.Taze sıkıştırılmış kili temkinli bir iyimserlikle izlerken yüzündeki gülümsemenin altında korku sezinledim.Ünü ve kariyerini tamamen aldığı sonuçlar üzerine kumuştu.Çiftçilerin patates mahsüllerini birkaç hafta içinde markete götürmeleri gerekiyordu ve belediye başkanı onlara her yağmur yağdığında çukurlarla dolmayan bir yol vaat etmişti.Çiftçilerin çoğu çamurda kalmaktan endişe ediyordu.

Törenden tam bir hafta önce, belediye başkanı tam teşekkülü ekipmanıyla geldi. Bunlar tırmıklı greyder,bir su tankı, bir tamburlu kompaktör ve lastik tekerlekli kompaktör, Bunların hepsi çok iyi durumda değildiler ama çok iyi niyetli ve kendini adamış bir ekip tarafından kullanılıyorlardı.Bu insanlar bölgede yaşayan insanlardı ve yaşamak için bu yola ihtiyaçları vardı. Birkaç basit talimatla ve birçok el işaretiyle, Cypher Mühendisi Michael ekibi çalıştırmaya başladı. 5 gün içinde, yağmur nedeniyle çalışılmayan 3 günü de sayarsak yol tamamlandı.

Kurdeleyi keserken valinin yüzündeki bakışı hatırlıyorum ve benzer şeyler hissettiğimi.Bu EarthZyme’in Brezilya’da ilk kez uygulanmasıydı ve firmamızın geleceği söz konusuydu. Ürünümüzü uygulamaya başlamadan yaklaşık 3 gün kadar önce çok yoğun yağmur yağmaya başladı.Teknisyenleri yönetmek için Çin’den gelen Cypher mühendisi çabucak  problemi  karışık toprağı hafifçe sürerek figüre edip sonrasında hava şartları iyileşene kadar bunu orda bırakmak suretiyle çözdü.

Üç gün kadar sonra yolumuzu görmek üzere Contenda’ya gittim. Ben kenarda onları seyrederken yanımdan kamyonlar ve otobüsler geçti..Gurur duydum.Yol, yapıldığından bugüne kadar birazcık olsun değişmemişti.Belediye başkanına söz verdiğim gibi sert, tozsuz ve dayanıklıydı. Ne çukur ne de gözle görülür bir aşınma vardı.Yol hakkındaki fikirlerini sormak için durdurduğum yayaların yorumları da hep olumluydu. Yolun istimlak fiyatı geçen birkaç hafta içinde %20 arttı. Sanırım yolun yerel halkı nasıl etkilediğinin en iyi ölçüsü de budur.

EarthZyme’in Contenda gibi paranın az, kilin ise çokça bulunduğu küçük kasabalarda kullanılmasının etkilerini düşünürken daldım gittim. Ekolojik olan bu ürünün -temel araçlar kullanılarak- uygulama kolaylığı, yolun ömrünü arttırıyor oluşu ve hepsinden önemlisi de fiyatı nedeniyle bu şekilde  yol yapmak, burda Brezilyada ve muhtemelen  diğer birçok gelişmekte olan ülkede mücadele eden kırsal bölge halklarına tanrının bir lütfu gibidir.

Şüpheci bir insan olarak EarthZyme ile yol yapma metoduna olan derin inancım çözüm arayan diğer kişilere de bir cevap olacaktır.Çok fazla zamanını aldığım için üzgünüm Norm ama hem hepimize başarı dilemek, hem de  “Fark yaratan bir firma”nın bir parçası olmaktan ne kadar gurur duyduğumu ifade etmek istedim sadece.

Saygılarımla,

Dr. Edward J. Kusztra

Cypher/Brezilya


« geri

ileri»