"Tüm Ürünler tamamen Doğal ve Çevre Dostu Olup Kyoto Protokolüne Dahildir ."
                               Company profile
 

 

GÜNCEL

 
<<< Güncel sayfasına geri dön
 

Kyoto Protokolü ve Cypher Ürünleri

 

Dünya ülkeleri, günümüzde dünyanin her tarafindaki iklim degisikligi probleminin çözümü için sera gazlarinin (GHG) azaltilmasi konusunda acilen harekete geçme gerekliligini tanimislardir. Aralik 1997'de, 160'tan fazla ülke Japonya'nin Kyoto kentinde bir araya gelmis ve GHG emisyonlarini azaltmak konusunda hedefler üzerinde anlasmaya varmislardir. Bu hedefleri belirleyen anlasma ve ülkelerin bu hedeflere ulasmak için ellerindeki seçenekler, Kyoto Protokolü olarak bilinir. Kyoto Protokolü, Kyoto Mekanizmalari olarak bilinen ve ülkelerin sinirlari disinda kredi edinebilmelerini ya da satin alabilmelerini saglayan üç market tabanli enstrümani içerir. Bu mekanizmalardan ikisi, dogrudan Cypher ürünleriyle ilgilidir ve Clean Development Mechanism (Temiz Gelisme Mekanizmasi) ve Joint Implementation (Birlesik Uygulama) olarak bilinir. Bu mekanizmalar, ülkelerin global çevresel avantajlar saglayan ortak aktivitelerde yer almalarini saglayarak kendi Kyoto hedeflerine ulasmalarina yardimci olur. Kyoto Protokolü standartlarina uyan Cypher ürünleri arasinda EarthZyme, Dust Stop, Earthblocks ve Waste Materials Recycling (Atik Madde Geri Dönüsümü) teknolojisi bulunur.

 

Temiz Gelisme Mekanizmasi (CDM)

 

CDM altinda, gelismis ülkelerdeki sirketler (Cypher), gelismekte olan ülkelerde net GHG emisyonlarini azaltma ya da önleme amaçli projelere yatirim yapacaklardir. Bu, Cypher'a, temiz teknolojileri aktarabilecegi ve sürdürülebilir gelismeyi destekleyebilecegi yeni ve önemli alanlar saglamaktadir. Kredi, “onaylanmis emisyon düsüsleri” biçiminde kazanilacaktir.

Örnegin, Cypher, Afrika'daki gelismekte olan bir ülkeye Earthblocks teknolojisini tanitir. Gelismekte olan ülke Earthblocks kullanarak ve tugla üretiminde kullanilan çimento miktarini düsürerek, daha düsük GHG emisyonlari üretir. CDM altinda, Cypher yatirimi oraninda onaylamis emisyon düsüsü kredisi alir ve bu krediler, uygun bir ülkenin Kyoto hedefini karsilamakta kullanilabilir.

 

Birlesik Uygulama (JI)

JI projeleri, gelismis ülkelerdeki sirketlerin (Cypher), Orta ve Dogu Avrupa'daki geçis ekonomileri de dahil olmak üzere diger gelismis ülkelerde GHG emisyonlarini azaltma ya da önleme amaçli yatirimlar yapabilmelerinin bir yoludur. Krediler, “emisyon düsüs birimleri” biçiminde kazanilacaktir.

Cypher'in JI mekanizmasini kullandigi bir örnek, EarthZyme yol insaati teknolojisinin Dogu Avrupa'ya tanitilmasi olabilir. Sonuç olarak daha düsük GHG üretilecek ve devlet kuruluslariyla çalisarak GHG'lerde elde edilen düsüsler taninip kredilendirilebilecektir. Bu durumdan tüm taraflar yararlanir; Cypher karli bir yatirim yapacak, Cypher'in ülkesi emisyon düsüsü kredileri elde edecek, yabanci ülke sürdürülebilir teknolojilere sahip olacak ve atmosfer de karbondioksit ve diger sera gazlarindan daha az etkilenmis olacaktir.

Kyoto Protokolüne basvurular ve teklifler, tamamen ülkeler tarafindan bu kredi enstrümanlari kullanilarak yönetilecek ve Cypher tarafindan kullanilamayacaktir. Bunun, kredilere ulasmak ve Cypher'in, ürünlerini kullanan ülke için maliyet bakimindan oldukça verimli bir nitelik olarak ve bu hedeflere gerçekten ulasabilmek amaciyla taninmis bir yöntem olarak sundugu teknolojiyi elde etmek için oldukça degerli ve önemli oldugunun ciddi bir biçimde göz önüne alinmasi önerilir.


« geri

ileri »