"Tüm Ürünler tamamen Doğal ve Çevre Dostu Olup Kyoto Protokolüne Dahildir ."
                               Company profile
 

 

GÜNCEL

 
<<< Güncel sayfasına geri dön
 

Çevresel Endüstriler Sektör Profili – Türkiye

 

Türkiye'nin gelecekte Avrupa Birligi (AB) üyesi olma umutlari, Avrupa'nin ortak pazarina entegre olabilme yeteneklerinde yatiyor ve bu entegrasyon, çevre konulu kesin yasal düzenlemelerin yapilmasini da içeriyor.

Her ne kadar yürürlükte çevre yasalari (ör. Çevre Yasasi, 1983) olsa da, Türkiye, AB ile ortakliginda, özel ve kamu sektörlerindeki aktörlerle daha iyi uyum saglama çabalarini artirmaktadir. Türkiye'nin bu düzenleme çabalarina yardimci olmak için AB, Ocak 1994'te Çevresel Agir Maliyetli Yatirim Planlamasi Projesini gelistirmistir. Proje, yüksek bir çevre koruma düzeyi elde etmek ve AB çevresel gereksinimlerine uyum amaciyla kapasite olusturmak için Türkiye Çevre ve Orman Bakanligi'na aylik 8.1 milyon dolarlik katki saglamaktadir. Çevresel yasalarla uyumlulugun saglanmasi gereken alanlar hava kalitesi, belediye kati atiklarinin yönetimi ve belediye atik sularinin islenmesidir.

Türkiye'nin sehirleri, büyük ölçüde kömür tabanli isitma sistemleri ve elektrik üretimi için enerji santralleri, artan otomobil sahipligi yüzünden egzoz gazlari ve endüstriyel emisyonlar nedeniyle ciddi hava kirliligi sorunlari yasamaktadir. Sis, Türkiye'nin birçok sehri için ciddi bir sorundur.

Türkiye'nin kati atiklarinin yönetilmesi, sorunlu hale gelmektedir. Her ne kadar kati atiklarin degerlendirilmesi ve geri dönüsümü 1950'lerden beri devam etse de, bu aktiviteler küçük ölçekli ve karaborsa aktiviteleri olarak kalmistir. Türkiye'nin merkezi hükümeti belediyelerle birlikte kati atiklarin organik ve geri dönüstürülebilir içerigini azaltmak için birlikte çalisarak bazi yeni geri dönüsüm ve kurtarma aktivitelerini yasalastirmaktadir. Bunlarin arasinda, mevcut çöplüklerin sihhi arazi dolgularina dönüstürülmesi, arazi dolgularindan elektrik üretimi için deneysel olarak atiklarin kurtarilmasi ve eski atik sahalarinin ileri düzey rehabilitasyonu sayilabilir.

Türkiye'de ev atik sularinin sadece %20'si, endüstriyel atik sularin ise sadece %9'u aritilmaktadir. Yerlesim ve endüstriyel alanlardaki birçok nehir yüksek düzeyde kirlenmistir ve büyük ölçüde rehabilitasyona gereksinim duymaktadir. Mevcut birkaç aritma tesisi, özellikle biyolojik aritma alaninda büyük isletme ve yönetim sorunlari yasamaktadir.

Kanada sirketleri için baslica firsat alanlari sunlardir:

Hava Kirliligi Kontrolü: Hava kalitesi düzenlemelerini ortaya koymak için belirgin bir istek olmasina ragmen, Türkiye'deki belediyeler kosullari izlemek için gerekli ekipmanlara ve egitilmis personele sahip degildir. Hava kirliligi izleme destegi, Kanada sirketlerinin rekabet sansinin yüksek oldugu bir alandir.

Türk ihracatçilari, endüstriyel ve üretim proseslerinde uluslararasi standartlara ulasmak için emisyon kontrol cihazlarina yatirim yapmaktadir. Kanada çevresel teknolojileri, Türkiye'de desülfürizasyon sistemleri alaninda iyi bir pazar bulabilirler. Baca gazi desülfürizasyon teknolojileri de Türkiye'nin kömür yakitli enerji santralleri için gereklidir. Bu teknmolojiler hem yeni santra insaatlarinda, hem de eski kömür yakitli santrallerin yenilenmesi için gereklidir.

Kanada teknolojileri için bir diger firsat alani da Türkiye'deki tasitlarin benzin ve dizel yakitlarindan dogal gaz ve diger daha az kirlilik yaratici yakitlara dönüstürülmesidir.

Belediye Kati Atik Yönetimi: Kanada'nin kompozit olusturma uzmanligi da Türkiye'de gerekli olabilir. Türkiye'nin atiklarinin yarisinin organik oldugu düsünülürse, kompozit olusturmanin arazi dolgusuna göre daha tercih edilir bir seçenek olabilecegi görülebilir. Organik atiklarin toplanmasi ve siniflandirilmasi için ekonomik yöntemleri belirlemede uzmanlik gerekebilir. Türkiye fosil yakit üretimi için alternatifler aradigindan, organik ve endüstriyel atiklardan kaynaklanan biyolojik kütlelerden hidrojen üretimi için bir arastirma potansiyeli de olabilir.

Atik geri dönüsümü ekipmanlari da Türkiye'de iyi bir pazar bulabilir. Türkiye'nin atik geri dönüsümü ekipmanlari için toplam pazar degerinin 280 milyon dolar oldugu tahmin edilmekte ve bunun %75'inin ithal yoluyla edinilecegi düsünülmektedir. Kanada sirketleri, geri dönüsüm teknolojileriyle bu alanda da yüksek rekabet sansina sahip olabilir.

Belediye Atik Sulari: Kanada sirketleri için Türkiye'de atik su aritma tesislerinin insaati ve isletilmesi için sayisiz firsat vardir. Ulusal devlet tarafindan öncelikli olarak belirlenen alanlarda belediye atik sularinin aritilmasi için uygulanabilir projeler bulunabilir.

Finans ve diger ihraç gelistirme destekleri, sayisiz kaynaktan alinabilir. Avrupa Yatirim Bankasi (EIB), Özel Aksiyon Programi çerçevesinde Türkiye'ye altyapi projeleri gelistirmesi için 712.3 milyon dolar borç destegi ayirmistir. EIB, bu destegin çogunu Türkiye'nin AB çevresel gereksinimlerini karsilamasina yardimci olan çevresel projelerde saglamistir.

« geri ileri »