"Tüm Ürünler tamamen Doğal ve Çevre Dostu Olup Kyoto Protokolüne Dahildir ."
                               Company profile
 
İNŞAAT ŞANTİYELERİ


 

Çevreyle dost bir toz giderici için olan talep, bugün bütün dünyadaki çoğu ülke ve bölgede bulunan altyapı tesislerindeki artışa bağlı olarak inanılmaz bir oranda artmaktadır. Alt yapıdaki bu yeni gelişmelerle birlikte yanıtlanması gereken bir çok yeni çevreyle ilgili mesele de ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri toz kirliliği problemidir. Bunun bir meseleden çok problem olmasının nedeni, çoğu yeni inşaat şantiyesinin önceden mevcut altyapı tesislerinde veya civarında inşa edilmesi gerçeğidir. Alt yapının zaten mevcut olduğu, insanların olduğu ve doğrudan ikametin olduğu alanlarda bununla birlikte problem ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle şantiyeden ortaya çıkan asılı partiküllü madde yaşam alanını kuşatan her yere dağılmaktadır. Bu kaygılar yüzünden çevreyle dost toz gidericilerin kullanımını zorunlu kılan kanunlar bütün dünyadaki bir çok bölgede hayata geçirilmiştir, bu kanunlar ve toz kontrol ürünlerini kanuni hale getiren hükümet düzenlemeleri etkili bir şekilde artmaktadır.  Asılı partiküllü madde, hava ve yer kirliliğinin ana kaynağıdır ve bir kaç tür akciğer rahatsızlığına neden olmakla birlikte havada uçan alerji yapıcıların büyük kaynağını oluşturur. Özellikle bu rahatsızlıklara meyilli olanlar, bu zehirli maddelerin civarında her gün çalışan inşaat işçileridir.

İnşaat şantiyelerinde çalışıldığında toz, çimento, kum, çakıl, kireçtaşı, kereste, kir ve önceki binaların molozundan kaynaklanmaktadır. Bu noktayı tanımlamak için inşaat şantiyelerindeki araştırma faal inşaat için 1,2 ton/acre (4047 m2)/ay ortalama toz atım oranı tespit etmiştir (WA Dept. of Ecology, 1992). İnşaattan önce Dust Stop’un kullanılmasıyla, toz kirliliği problemine eklenen zararlı toz bulutlarının havaya kalkması imkansız hale gelecektir. Söz konusu malzemenin üzerine eşit bir Dust Stop katmanı koymak suretiyle malzemenin yüzeyindeki toz partikülleri yapıştırılır ve havada uçması ve bugünün durmadan gelişen çok ciddi toz kirliliğine eklenmesi engellenir. Bu, inşaat çalışanları için işlerine başlayacakları daha temiz ve güvenli bir çevre sağlayacaktır.

İnşaat şantiyelerinden kaynaklanan asılı partiküllü madde yalnızca insan sağlığına zararlı değil ayrıca çevrenin tümüne de zararlıdır. Toz bulutları, göller, nehirler, akarsular, yeryüzü ve tarımsal bölgeler gibi çevresel olarak narin alanlara inşaat şantiyesinden taşınırlar. Dust Stop’u kendi sınıfına koyan özelliği, zehirli kimyasallar içeren diğer geçerli toz gidericilerine nazaran %100 çevreyle dost olması gerçeğidir. Bu, insanlar ve çevre üzerinde kesinlikle ters etkisi olmadığından dolayı kent yaşam alanlarında ve civarında kurulu inşaat şantiyelerinde kullanılabileceği anlamına gelmektedir. İnşaat şantiyelerinde Dust Stop’un kullanımından kaynaklanan sağlık ve güvenlik durumları, finansal olarak her projeye katkı sağlayabilir.